Ultrasonografia to jedna z podstawowych metod diagnostycznych. Obrazuje kształt i wielkość poszczególnych narządów dzięki wykorzystaniu fal akustycznych o wysokiej częstotliwości. Badanie jest bezbolesne i bezpieczne.

 

Badanie ultrasonograficzne lub to nieinwazyjna technika obrazowania, która wykorzystuje fale dźwiękowe i komputer do tworzenia obrazów narządów wewnętrznych i naczyń krwionośnych. Jest powszechnie stosowany do badań ogólnych, brzusznych, ginekologiczno-położniczych, naczyniowych i urologicznych. Jest to powszechnie stosowana procedura, często stanowiąca pierwszą linię diagnostyczną przed skierowaniem na badanie MR lub CT. Nie wymaga użycia prześwietlenia i nie są znane skutki uboczne prawidłowo wykonanego badania.

W przypadku niektórych USG może być wymagane pewne przygotowanie. Szczegółowe instrukcje zostaną podane w momencie rezerwacji wizyty. W przypadku niektórych badanych okolic może być konieczny post, podczas gdy w przypadku innych zostaniesz poproszony o wypicie kilku szklanek wody przed badaniem. Skontaktuj się z pracownikiem Affidea, jeśli nie masz pewności co do przygotowania wymaganego do badania.

Nie są znane żadne szkodliwe skutki standardowych ultradźwięków diagnostycznych. W tym badaniu nie wykorzystuje się promieniowania jonizującego.

W zależności od rodzaju, badanie trwa do 30 minut. W większości przypadków zajmuje to jednak mniej niż 20 minut.