Radiografia (RTG) jest jedną z najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych technik obrazowania medycznego. To wszechstronne badanie umożliwia oglądanie kości, płuc, a nawet brzucha. W zależności od systemu i zastosowanej techniki RTG może być używany w różnych zastosowaniach, w tym w obrazowaniu w czasie rzeczywistym i w miejscu opieki medycznej. Badanie rentgenowskie jest najczęściej używane w celu dostarczenia lekarzowi dalszych informacji na temat Twojego stanu zdrowia. Najczęstszymi formami prześwietlenia są prześwietlenia klatki piersiowej lub kręgosłupa.

Obrazy rentgenowskie są wykonywane przy użyciu niewielkiej dawki promieniowania. Pewne poziomy dawki promieniowania są wymagane do wytworzenia obrazów diagnostycznych i składają się na nie różne czynniki, takie jak wiek i BMI pacjenta, ale także cel wykonywanego badania. Zawsze stosujemy zasadę ALARA, co oznacza tak niskie dawki, jakie tylko są możliwe. Innymi słowy, minimalizujemy dawkę promieniowania, jaką otrzymujesz podczas badania RTG, zachowując jednocześnie jakość naszych obrazów diagnostycznych. Badanie rentgenowskie to zabieg całkowicie bezbolesny.

Większość zdjęć RTG nie wymaga specjalnego przygotowania. Możesz zostać poproszony o zdjęcie części lub całości ubrania i założenie fartucha podczas badania. Możesz również zostać poproszony o zdjęcie biżuterii, która może zakłócać zdjęcia rentgenowskie.

Zostaniesz poproszony o położenie się na stole lub stanie tak, aby obrazowana część ciała znajdowała się pomiędzy aparatem rentgenowskim a płytą obrazową (podobnie jak w przypadku kliszy fotograficznej). Będziesz musiał stać nieruchomo, aby obraz nie był rozmazany.

Skanowanie trwa kilka sekund, jednak cała procedura łącznie z przygotowaniem może zająć do 15 minut.