Skontaktuj się z jednym z naszych Międzynarodowych Centrów Onkologii:

74 647 72 90

MCO Wałbrzych,

ul. Sokołowskiego 4

58-309 Wałbrzych

Rejestracja:

pon.-pt.: 8:00 – 16:00

94 732 87 60

MCO Koszalin,

ul. Tytusa

Chałubińskiego 7

75-581 Koszalin

Rejestracja:

pn.-pt.: 7:30 -17:00

61 641 40 80/81

MCO Poznań,

ul. 28 Czerwca 1956r. nr 223/229

61-485 Poznań

Rejestracja:

pon.-pt.: 7:30 – 15:30

Radioterapia jest jedną z metod terapii onkologicznej polegającą na wykorzystaniu promieniowania jonizującego do leczenia choroby nowotworowej oraz łagodzenia bólu i innych objawów z nią związanych. Polega na niszczeniu jak największej liczby komórek nowotworowych w obrębie guza pierwotnego lub w miejscach przerzutów.

Co zrobić, aby skorzystać z konsultacji i leczenia?
KROK 1: REJESTRACJA
Zadzwoń pod numer wybranej poradni Affidea i umów się na wizytę w ramach NFZ. Pacjenci, którzy mają już zdiagnozowany nowotwór lub są zaniepokojeni swoimi objawami mogą zapisać się na konsultację  z lekarzem onkologiem bez skierowania.

KROK 2: KONSULTACJA
Spotkaj się z lekarzem onkologiem, który pokieruje Cię na odpowiednie badania diagnostyczne w ramach NFZ lub, jeśli już jesteś zdiagnozowany, zaproponuje leczenie.

KROK 3: LECZENIE

Szybko rozpocznij leczenie w ramach NFZ pod opieką doświadczonych lekarzy.

Główną różnicą między tymi dwoma rodzajami radioterapii jest sposób ich wykonywania. Radioterapia wiązką zewnętrzną,  teleradioterapia lub po prostu radioterapia to zaawansowana technika medyczna, która wykorzystuje precyzyjnie dostarczane i mocno zogniskowane wiązki promieniowania do zabijania komórek nowotworowych w określonej docelowej objętości w organizmie człowieka. Zabieg wykonywany jest przez doskonale wyszkolony zespół lekarzy (radioterapeutów onkologów), fizyków medycznych i techników. Dzięki zastosowaniu precyzyjnych akceleratorów liniowych, wydajnych komputerów i nowoczesnego oprogramowania do planowania leczenia radioterapia stała się bezpieczniejsza i skuteczniejsza w zwalczaniu raka, jednocześnie minimalizując skutki uboczne dla zdrowych tkanek. Brachyterapia to rodzaj radioterapii, który można stosować w leczeniu niektórych typów nowotworów. „Brachy” po grecku oznacza „blisko”, dlatego procedura ta polega na umieszczeniu źródła promieniowania blisko lub nawet wewnątrz samego guza. Ten rodzaj umieszczenia pozwala na dostarczenie wyższych dawek promieniowania bezpośrednio do guza i osiągnięcie lepszych wyników przy mniejszych skutkach ubocznych dla zdrowych tkanek. Technika ta może być stosowana w przypadku guzów dostępnych dla lekarzy, takich jak rak prostaty, szyjki macicy, oskrzeli i piersi. W niektórych przypadkach może być stosowana podczas operacji, aby zminimalizować możliwość rozprzestrzeniania się raka.

Twój lekarz może zasugerować radioterapię jako opcję w różnych momentach leczenia raka, jako jedyną terapię lub w połączeniu z chemioterapią i zabiegiem chirurgicznym w celu leczenia raka lub zapewnienia ulgi (leczenie paliatywne) i przedłużenia czasu progresji, gdy nie można uzyskać pełnego wyleczenia.

Radioterapia jest uważana za bezpieczną, jeśli jest przeprowadzana zgodnie z najlepszymi praktykami i wytycznymi klinicznymi. Niemniej jednak radioterapia wykorzystuje promieniowanie do zabijania komórek nowotworowych i z tego powodu może również wpływać na zdrowe tkanki i powodować działania niepożądane, które są głównie związane z miejscem napromieniania i zastosowaną dawką promieniowania.

Nie, pacjent po zabiegu nie jest źródłem promieniowania. Bezpiecznie jest wchodzić w interakcje z ludźmi, także z dziećmi i kobietami w ciąży. Podczas radioterapii promieniowanie jest wytwarzane tylko przez system medyczny i jest aktywne tylko w czasie leczenia. Po zakończeniu zabiegu źródło promieniowania zostaje wyłączone i nie stanowi już zagrożenia dla innych ludzi.

Ważne jest, aby unikać palenia i picia alkoholu, ponieważ nasilają one skutki uboczne i zmniejszają skuteczność leczenia. Właściwa higiena skóry jest bardzo ważna zarówno w trakcie, jak i po zabiegu. Użycie wszelkich suplementów, chemii do prania i innych środków higieny osobistej  należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. Należy unikać zadrapań i podrażnień, nie nakładać makijażu, nie używać perfum, dezodorantów, plastrów itp. na leczonym obszarze. W jego obrębie należy używać tylko golarek elektrycznych, unikać używania kremów do golenia i płynów po goleniu. Unikać ekspozycji na słońce i nosić luźne, miękkie bawełniane ubrania, aby uniknąć podrażnień.

Palenie papierosów i picie alkoholu nasila skutki uboczne i obniża skuteczność zabiegu. Jeśli przechodzisz radioterapię, poinformuj  lekarza prowadzącego o lekach (bez recepty lub przepisanych), suplementach i witaminach, które obecnie przyjmujesz. Wiadomo, że niektóre powszechnie dostępne leki i suplementy kolidują z leczeniem, obniżają jego skuteczność i / lub nasilają skutki uboczne.

Radioterapia jest przepisywana na podstawie decyzji interdyscyplinarnej komisji lekarzy, w skład której wchodzą chirurdzy, onkolodzy, patolodzy i radioterapeuci. Jeśli zostanie Ci przepisana radioterapia, oznacza to, że lekarze uważają, że będzie ona dla Ciebie korzystna i doda wartości do całego przebiegu leczenia Twojej choroby. Radioterapia może być stosowana jako jedyna metoda leczenia, ale najczęściej jest częścią kompleksowego planu leczenia, w tym chirurgii i chemioterapii.

W zależności od rodzaju zabiegu możesz wymagać przygotowania lub nie. O każdym szczególe leczenia poinformuje Cię jeden z naszych lekarzy. Będziesz mógł zadawać pytania w dowolnym momencie przed lub w trakcie leczenia.

Zabieg na akceleratorze liniowym nie trwa długo – zwykle do 15 minut łącznie z preparatami. Cały cykl leczenia może jednak potrwać.

 

Dokumenty do pobrania

Przygotuj się do badania. Pobierz dokumenty, które wyjaśniają, jak należy się przygotować przed wizytą w naszej placówce.

Warto wiedzieć

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi najnowszymi artykułami

Więcej