• facebook
  • linkedin
  • twitter
  • youtube

Wrocław PET-CT

 

WAŻNA INFORMACJA:

Główne wejście do szpitala jest obecnie zamknięte, w związku z czym prosimy Pacjentów o korzystanie z bocznego wejścia od strony SOR (prosimy kierować się boczną drogą dla karetek, przy drugim podjeździe,  koło pracowni endoskopowej znajduje się wejście z napisem Pracownia PET-CT).

 

Skrót PET/CT oznacza pozytonową tomografię emisyjną lub też pozytonową tomografię komputerową. Jest to połączenie dwóch szczegółowych metod diagnostycznych dających bardzo dużą precyzję w rozpoznaniach nowotworów (w około 90% badanych przypadków), niespotykaną przy pomocy tradycyjnych technik obrazowania. Badanie pozwala również na dokładną kontrolę efektów terapii w trakcie leczenia chorób nowotworowych.

 

Badania diagnostyczne przy użyciu metody PET/CT znalazły szerokie zastosowane przede wszystkim w onkologii - wczesne rozpoznawanie choroby nowotworowej, przerzutu lub wznowy, monitorowanie terapii. Wykorzystywane są również w identyfikacji chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz w mniejszym stopniu w diagnostyce chorób zakaźnych i pediatrii.

 

Przygotowanie do badania PET/CT:

Podczas przygotowywania się do badania prosimy o przestrzeganie poniższych zaleceń:

  • Przede wszystkim należy się zrelaksować. Metoda PET/CT jest zupełnie bezbolesna i bezpieczna, przypomina, bardzo powszechne badanie tomografem komputerowym.
  • Na 24 godziny przed badaniem nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych, nie pić alkoholu i napojów zawierających kofeinę (np. kawy, coli, herbaty itp.). Jest to bardzo ważne, gdyż czynniki te mają znaczny wpływ na dokładność wyników badania.
  • Na 6 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od jedzenia i picia z wyjątkiem czystej wody.
  • Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub chorujesz na cukrzycę skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub naszym ośrodkiem PET/CT. Otrzymasz dodatkowe instrukcje postępowania.
  • Nie należy przyprowadzać ze sobą do ośrodka dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
  • Przed badaniem należy wysłuchać i dokładnie wykonać wszystkie polecenia lekarzy i techników.
  • Należy mieć ze sobą 1 litr wody mineralnej niegazowanej.
 

 

 

 

Jak przygotować się do badania PET/CT?

Na badanie PET/CT należy zarezerwować 4 godziny i zabrać ze sobą:

 

oryginał skierowania od lekarza specjalisty

kserokopie opisów niedawno wykonanych badań obrazowych (CT, MRI, USG, scyntygrafia) oraz płyty lub klisze do wglądu lekarza

dowód osobisty

1 litr niegazowanej wody

 

 

 

Zespół

 

Zespół Dolnośląskiego Centrum Affidea PET-CT we Wrocławiu składa się z osób mających wieloletnie doświadczenie w specyficznych warunkach pracy z otwartymi źródłami promieniowania. 

 

Dr. n. med. Zbigniew Podgajny - kierownik medyczny pracowni Affidea Wrocław PET-CT

 

Studia medyczne ukończył w 1997 roku na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi z wyróżnieniem. Posiada specjalizację z chorób wewnętrznych, medycyny nuklearnej i endokrynologii. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w roku 2012 na podstawie rozprawy pt. „18F-FDG PET-CT w różnicowaniu zmian ogniskowych nadnerczy u chorych z niedrobnokomórkowym rakiem płuca”. W pracy zawodowej zajmuje się diagnostyką i terapią z użyciem radiofarmaceutyków. Do głównych jego zainteresowań zawodowych należy terapia zróżnicowanych raków tarczycy i nowotworów neuroendokrynnych. Doświadczenie z metodą PET-CT zdobył w warszawskim ośrodku PET-CT. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej oraz Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

 

 

 

Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.

Strefa pacjenta
Godziny Otwarcia
Poniedziałek-Piątek 8:00-16:00
Poniedziałek-Piątek 07:00-20:00
Sobota 08:00-20:00
Kontakt
ul. Borowska 213

50-556 Wrocław

Tel. +48 22 44 11 111

Fax +48 71 750 40 49

E-mail: pet-ct@affidea.com