• facebook
  • linkedin
  • twitter
  • youtube

Poznań PET-CT

 

Skrót PET/CT oznacza pozytonową tomografię emisyjną lub też pozytonową tomografię komputerową. Jest to połączenie dwóch szczegółowych metod diagnostycznych dających bardzo dużą precyzję w rozpoznaniach nowotworów (w około 90% badanych przypadków), niespotykaną przy pomocy tradycyjnych technik obrazowania. Badanie pozwala również na dokładną kontrolę efektów terapii w trakcie leczenia chorób nowotworowych.

Badania diagnostyczne przy użyciu metody PET/CT znalazły szerokie zastosowane przede wszystkim w onkologii - wczesne rozpoznawanie choroby nowotworowej, przerzutu lub wznowy, monitorowanie terapii. Wykorzystywane są również w identyfikacji chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego oraz w mniejszym stopniu w diagnostyce chorób zakaźnych i pediatrii.

 

Przygotowanie do badania PET/CT:

Podczas przygotowywania się do badania prosimy o przestrzeganie poniższych zaleceń:

  • Przede wszystkim należy się zrelaksować. Metoda PET/CT jest zupełnie bezbolesna i bezpieczna, przypomina, bardzo powszechne badanie tomografem komputerowym.
  • Na 24 godziny przed badaniem nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych, nie pić alkoholu i napojów zawierających kofeinę (np. kawy, coli, herbaty itp.). Jest to bardzo ważne, gdyż czynniki te mają znaczny wpływ na dokładność wyników badania.

  • Na 6 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od jedzenia i picia z wyjątkiem czystej wody.
  • Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub chorujesz na cukrzycę skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub naszym ośrodkiem PET/CT. Otrzymasz dodatkowe instrukcje postępowania.
  • Nie należy przyprowadzać ze sobą do ośrodka dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią.
  • Przed badaniem należy wysłuchać i dokładnie wykonać wszystkie polecenia lekarzy i techników.
  • Należy mieć ze sobą 1 litr wody mineralnej niegazowanej.
 

 

 

Jak przygotować się do badania PET/CT?

Na badanie PET/CT należy zarezerwować 4 godziny i zabrać ze sobą:

oryginał skierowania od lekarza specjalisty

kserokopie opisów niedawno wykonanych badań obrazowych (CT, MRI, USG, scyntygrafia) oraz płyty lub klisze do wglądu lekarza

dowód osobisty

1 litr niegazowanej wody

 

Zespół

 Dr n. med. Rafał Czepczyński - kierownik Pracowni PET-CT Wielkopolskiego Centrum Medycznego

Posiada specjalizację II stopnia w zakresie medycyny nuklearnej oraz chorób wewnętrznych. Jest adiunktem w Katedrze Endokrynologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, kierowanej przez prof. dr hab. Marka Ruchałę. Dr Rafał Czepczyński zajmuje się na co dzień diagnostyką i terapią z użyciem izotopów promieniotwórczych. Ponadto zajmuje się dydaktyką z zakresu medycyny nuklearnej dla studentów UM i pracą naukową. Doświadczenie z metodą PET/CT zdobył na Uniwersytecie w Zurychu oraz w warszawskim ośrodku PET/CT.

 

Dr med. Izabela Guzikowska-Ruszkowska - specjalista II stopnia z zakresu radiologii. Pracuje jako radiolog w Katedrze Radiologii UM w Poznaniu, w swojej pracy zajmuje się również nauczaniem studentów. Od wielu lat zajmuje się diagnostyką tomograficzną.

 

Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.

Strefa pacjenta
Godziny Otwarcia
Poniedziałek-Piątek 8:00-16:00
Poniedziałek-Piątek 07:00-20:00
Sobota 08:00-20:00
Kontakt
ul. 28 Czerwca 1956 nr 194/202

61-485 Poznań

Tel. +48 22 44 11 111

Fax +48 61 641 40 75

E-mail: pet.poznan@affidea.com