• facebook
  • linkedin
  • twitter
  • youtube

Co to jest PET-CT?

Co to jest PET-CT ?

Jest to jedno z najnowszych urządzeń diagnostycznych. Urządzenie PET/CT (pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową) pozwala na wykonanie szybko, bezboleśnie i bezpiecznie dokładnego badania całego ciała pacjenta.

Medyczne badania diagnostyczne przy użyciu metody PET/CT znalazły szerokie zastosowane przede wszystkim w onkologii (wczesne rozpoznawanie choroby nowotworowej, przerzutu lub wznowy, monitorowanie terapii), identyfikacji chorób układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, a w mniejszym stopniu, również w diagnostyce chorób zakaźnych oraz pediatrii.

Skojarzenie metod PET (uwidacznia procesy życiowe) i CT (obrazy anatomiczne) umożliwia wykrywanie patologii na poziomie komórek/tkanki, co ma szczególne znaczenie dla identyfikacji wczesnych zmian nowotworowych.

Znacząca wydajność skanera PET, w połączeniu z wysokiej klasy tomografem komputerowym i systemem analizy obrazów, pozwala na szczegółowe przebadanie całego ciała w ciągu kilkunastu minut i uzyskanie najbardziej precyzyjnych wyników, jakie przy obecnym stanie wiedzy można uzyskać.

Przed badaniem pacjent przyjmuje w formie zastrzyku odpowiedni znacznik - FDG (zazwyczaj jest to glukoza związana z izotopem fluoru - związek bardzo szybko rozkładający się w organizmie, dzięki czemu badanie jest nieszkodliwe, a dawka promieniowania bezpieczna dla pacjenta), który wraz z krwią rozprowadzany jest po całym ciele.

Po podaniu FDG pacjent przez pewien czas wygodnie odpoczywa w fotelu, aby znacznik został wchłonięty przez komórki.

Zmagazynowane w komórkach FDG podczas badania wykrywane jest przez super czuły skaner PET/CT. Dzięki zastosowaniu izotopów fluoru można obserwować, jakim zmianom podlega glukoza w organizmie. Ponieważ komórki chore przetwarzają glukozę inaczej niż zdrowe, dzięki urządzeniu PET/CT możliwe jest uwidocznienie i zlokalizowanie nieprawidłowości już na poziomie komórki lub grupy komórek, nawet, jeśli anatomicznie dany fragment narządu niczym nie różni się od otaczających tkanek. Pozwala to na bardzo dokładną identyfikację i określenie położenia nawet niewielkich zmian nowotworowych.

 

Jak wygląda badanie?

 

Przygotowanie do badania PET/CT:

Podczas przygotowywania się do badania prosimy o przestrzeganie poniższych zaleceń:

1. Przede wszystkim należy się zrelaksować. Metoda PET/CT jest zupełnie bezbolesna i bezpieczna, przypomina, bardzo powszechne badanie tomografem komputerowym.

2. Na 24 godziny przed badaniem nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych, nie pić alkoholu i napojów zawierających kofeinę (np. kawy, coli, herbaty itp.). Jest to bardzo ważne, gdyż czynniki te mają znaczny wpływ na dokładność wyników badania.

3. Na 6 godzin przed badaniem należy powstrzymać się od jedzenia i picia z wyjątkiem czystej wody.

4. Jeżeli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub chorujesz na cukrzycę skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub naszym ośrodkiem PET/CT. Otrzymasz dodatkowe instrukcje postępowania.

5. Nie należy przyprowadzać ze sobą do ośrodka dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

6. Przed badaniem należy wysłuchać i dokładnie wykonać wszystkie polecenia lekarzy i techników.

7. Należy mieć ze sobą 1 litr wody mineralnej niegazowanej.

 

Należy zabrać na badanie kserokopie opisów niedawno wykonanych badań obrazowych (CT, MRI, USG, scyntygrafia) oraz płyty lub klisze do wglądu lekarza.

 

 

 

Strefa pacjenta

Kontakt

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów marketingowych grupy Affidea, wyszczególnionych na stronie www.affidea.pl/polityka-prywatności