Każdego roku dni od 1 do 10 grudnia są dedykowane działaniom na rzecz walki z gruźlicą i chorobami płuc. Lekarze alarmują, że skala tego problemu narasta, a tak jak w przypadku innych chorób, konieczne są tu regularne badania i odpowiednia profilaktyka. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie płuc zwiększa szanse na skuteczne leczenie.

Wśród najczęściej występujących chorób płuc można wskazać raka płuc, gruźlicę oraz przewlekłą obturacyjną chorobę płuc – POChP.

Rak płuc

Największym wrogiem naszych płuc jest palenie. To ono stanowi główną przyczynę raka płuc. Rak płuc jest niezwykle podstępny – rozwija się latami, często również bez alarmujących znaków w początkowym stadium. Zaniepokoić powinny nas jedna objawy takie jak: długotrwałe kaszel i duszności, brunatna lub krwawa wydzielina, która pojawia się przy odkrztuszaniu, czy osłabienie. Nie wolno nam również ignorować chrypy i bólu w klatce piersiowej.

Gruźlica

Prątek gruźlicy wywołujący gruźlicę odkryto już w 1882 roku. Postęp w nauce i wynalezienie szczepionki pozwalały żywić nadzieję na opanowanie tej choroby, jednak od lat 80. XX wieku ponownie stała się ona poważnym problemem w wielu krajach. Według badań z prątkiem gruźlicy miało kontakt nawet ok. 70% ludzi. Wśród głównych objawów wyszczególnić możemy kaszel, na początku suchy, później mokry, ciągłe zmęczenie, osłabienie powracające stany podgorączkowe.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)

POChP jest bardzo groźną chorobą, która skutkuje ciężką niewydolnością oddechową. Narażeni na nią są głównie nałogowi palacze, ale również grupa palaczy biernych, czy osoby, które z uwagi na wykonany zawód wdychają różnego rodzaju szkodliwe pyły i gazy w miejscu pracy. POChP objawia się kaszlem, nadmierną produkcją śluzu i dusznościami.

Działania na rzecz promocji zdrowia

Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami płuc to ważny czas, w którym nie brakuje zarówno przekazów społecznych, zwiększających świadomość pacjentów, jak i ważnych dla całej branży medycznej wydarzeń. Jednym z nich jest konferencja organizowana przez Polską Grupę Raka Płuca we współpracy z International Association for the Study of Lung Cancer – IASLC. W dniach 04-05.12 odbyła się już czternasta jej edycja. Konferencja każdego roku gromadzi uczestników ze wszystkich specjalności, które zajmują się diagnostyką i leczeniem nowotworów płuca i obszaru klatki piersiowej. Jednym z tegorocznych prelegentów był Dyrektor Medyczny Affidea, prof. dr hab. n. med. Mirosław Dziuk, który wraz z innymi wybitnymi wykładowcami przekazywał najnowsze informacje z zakresu diagnostyki i leczenia raka płuca.

Potrzebujesz diagnostyki obrazowej? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.