• facebook
  • linkedin
  • twitter
  • youtube

Tomografia komputerowa serca

Jak wygląda badanie tomografii komputerowej serca?

Badanie jest wykonywane w trybie ambulatoryjnym. Każdy pacjent przed badaniem ma założony wenflon (wkłucie) do żyły w zgięciu łokciowym. Badanie wymaga przyklejenia elektrod EKG (3 sztuki) do klatki piersiowej. Często wymaga to ogolenia u mężczyzn punktów, w których należy przykleić elektrody.  Badanie wykonujemy w pozycji leżącej na wznak podczas jednego nabrania powietrza na ok. 5-10  sekund. Do badania wymagane jest podanie środka cieniującego dożylnie zawierającego jod. Efekt podania środka cieniującego pacjent odczuwa jako odczucie ciepła trwające kilka sekund, które lokalizuje się w całym ciele i w zależności od osoby może się koncentrować w dolnych partiach brzucha lub głowie. 

Po wykonanym badaniu pacjent pozostaje w poczekalni placówki do 30 minut. 

Dokumenty niezbędne do wykonania badania

1. Dowód osobisty.

2. Potwierdzenie ubezpieczenia.

3. Wszystkie wyniki poprzednich badań oraz wypisy ze szpitala (jeśli pacjent był hospitalizowany) - nawet jeśli nie dotyczyły chorób układu krążenia. Także  płyty  CD z wszelkimi  uprzednio wykonanymi badaniami.

 

Jak się przygotować do badania serca metodą tomografii komputerowej

Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań.

Na około 4 godziny przed badaniem nie należy jeść posiłków. Osoby chorujące na cukrzyce powinny zjeść lekkie śniadanie (jogurt, sok). W żadnym wypadku nie należy rezygnować z codziennie branych leków.

Ponadto:

1. Jeśli występowały choroby tarczycy należy upewnić się czy poziom hormonów tarczycy jest w granicach normy.

2. Poziom kreatyniny oceniający funkcje nerek (w szczególności u osób chorych na cukrzyce)

3. Do badania wykorzystywany jest środek cieniujący zawierający jod, który w niewielkim odsetku przypadków może powodować reakcje alergiczne (np. wysypka, zaczerwienienie twarzy, spadek ciśnienia krwi). Jeśli w poprzednich badaniach z wykorzystaniem środka cieniującego (urografia, koronarografia, tomografia komputerowa) wystąpiły jakiekolwiek reakcje alergiczne, należy to bezwzględnie zgłosić lekarzowi kierującemu na badanie.

4. W skierowaniu każdego pacjenta lekarz musi bezwzględnie odnotować czy nie ma przeciwwskazań do podania doraźnego preparatu Betaloc i.v.

 

Strefa pacjenta