• facebook
  • linkedin
  • twitter
  • youtube

Scyntygrafia

Affidea Zakład Medycyny Nuklearnej w Koszalinie wykonuje badania diagnostyczne różnych narządów, a także w wybranych przypadkach prowadzi terapię izotopową.

Scyntygrafia (badanie izotopowe) jest to obrazowa metoda diagnostyczna medycyny nuklearnej, polegająca na wprowadzeniu do organizmu farmaceutyków znakowanych radioaktywnymi izotopami, a następnie cyfrowej rejestracji ich rozpadu („badanie pod kamerą") i graficznym przedstawieniu rozmieszczenia izotopu. Najczęściej używanym radioizotopem jest technet-99m (99mTc) i jod-131 (131I).
Dzięki scyntygrafii ocenia się wielkość, kształt, położenie, ale także funkcję konkretnego narządu.
Głównym izotopem wykorzystywanym w diagnostyce jest technet (99mTc) w połączeniu z różnymi farmaceutykami, w zależności od narządu i funkcji, które chcemy zdiagnozować. Czas połowiczego rozpadu (tj. czas, po którym aktywność izotopu zmniejszy się o połowę) dla technetu jest krótki i wynosi 6 godzin. Dawka pochłoniętego promieniowania jest niewielka i mniejsza niż przy wykonywaniu tomografii komputerowej. Nie stosuje się kontrastu, co praktycznie wyklucza możliwość wystąpienia uczulenia oraz negatywnego wpływu na nerki. Badania są bezpieczne.

Przeciwwskazaniem do badania jest ciąża.

Aby umówić się na badanie prosimy o kontakt z placówką Affidea w Koszalinie

Na czym polega badanie
Po rozmowie z lekarzem potwierdzającej wskazania do wykonania badania (możliwość zadawania dodatkowych pytań), zostanie podany dożylnie lub śródskórnie  radiofarmaceutyk - znacznik. Po wymaganym czasie gromadzenia farmaceutyku w narządzie, pacjent jest proszony do gammakamery, gdzie ma miejsce właściwe badanie, najczęściej w pozycji leżącej pod skanerem. Do badania nie trzeba się rozbierać (z wyjątkiem badania serca), jednak pamiętać należy o pozbyciu się metalowych przedmiotów np. monet z kieszeni, paska z klamrą, czy ozdobnego wisiorka na szyi.
Czas oczekiwania na badanie i czas trwania badania zależą od badanego narządu. Należy zarezerwować na badanie ok 3 godzin. (z wyjątkiem scyntygrafii technetowej tarczycy – tu badanie trwa ok 30-40 min). 

Zalecenia ogólne po badaniu:

- przez 24 godziny od badania należy unikać bezpośredniego kontaktu z kobietami w ciąży, małymi dziećmi
- po badaniu należy przyjmować większą ilość płynów (woda, herbata), aby zwiększyć ilość i częstość oddawania moczu
- podawane farmaceutyki nie upośledzają zdolności prowadzenia pojazdów 
- nie stwierdzono interakcji farmaceutyków z innymi lekami (nie ma konieczności odstawiania stosowanych na stałe leków, chyba, że lekarz kierujący zdecyduje inaczej, a specyfika badania zaleca). 
- w sporadycznych przypadkach po podaniu farmaceutyku mogą pojawić się metaliczny posmak w ustach, zaczerwienienie lub wysypka, przemijające bóle głowy, nudności, mrowienie.

Strefa pacjenta