• facebook
  • linkedin
  • twitter
  • youtube

Rezonans magnetyczny serca

Co to jest rezonans magnetyczny serca?

Rezonans magnetyczny serca wykorzystuje zjawisko jądrowego rezonansu magnetycznego.

Jest techniką wymagającą więcej czasu (badanie trwa od 30 minut do 90 minut) i służy w kardiologii głównie do diagnostyki patologii obecnych w mięśniu sercowym takich jak: stany zapalne, kardiomiopatie, ocena obszarów niedokrwienia przed ewentualnym zabiegiem, rozpoznanie aktywnego zapalenia mięśnia serca, określenie lokalizacji blizn po procesach zapalnych (takich jak sarkoidoza, wirusowe lub bakteryjne zapalenie mięśnia sercowego) i niedokrwiennych po przebytych zawałach. Częstym wskazaniem do wykonania badania są zaburzenia rytmu serca.

Badanie wymaga specjalistycznego oprogramowania oraz specjalnie do tego skonstruowanych cewek dzięki, którym aparat wykonuje badanie synchronicznie z ruchem serca (bramkowanie zapisem EKG). Affidea dysponuje najwyższej klasy najnowocześniejszym dostępnym obecnie sprzętem oraz szerokim oprogramowaniem do oceny zarówno mięśnia serca jak i jego funkcji.

 

Jak przygotować się do badania serca metodą rezonansu magnetycznego?

Badanie nie wymaga szczególnych przygotowań. Na około 4 godziny przed badaniem nie należy jeść posiłków. Osoby chorujące na cukrzyce powinny zjeść lekkie śniadanie (jogurt, sok). W żadnym wypadku nie należy rezygnować z codziennie branych leków.

Ponadto:

1. W skierowaniu każdego pacjenta lekarz musi bezwzględnie odnotować, czy nie ma przeciwwskazań do podania doraźnego preparatu Betaloc i.v.

2. Należy się zapoznać z zamieszczonymi poniżej w ankiecie przeciwwskazaniami do badania metodą rezonansu magnetycznego.

 

Jak wygląda badanie rezonansu magnetycznego serca?

Badanie jest wykonywane w trybie ambulatoryjnym. Część pacjentów którzy wymagają podania środka kontrastowego przed badaniem ma założony wenflon (wkłucie) do żyły w zgięciu łokciowym. Badanie wymaga przyklejenia elektrod EKG (3 sztuki) do klatki piersiowej. Często wymaga to ogolenia u mężczyzn punktów, w których należy przykleić elektrody.  Badanie wykonujemy w pozycji leżącej na wznak. Przed badaniem po położeniu na łóżku, które jest wsuwane do aparatu MR pacjent ma umocowaną na klatce piersiowej lekką plastikowa kratkę dzięki której uzyskiwane obrazy serca mają lepszą jakość. Czas badania waha się w zależności od podanego na skierowaniu rozpoznania od 30 minut do około godziny. W czasie badania pacjent otrzymuje komendy, aby nabrać powietrze i nie oddychać na okres od 10 do 30 sekund, w zależności od wykonywanej sekwencji. Jeśli był podany środek kontrastowy podczas badania po wykonanym badaniu pacjent pozostaje w poczekalni placówki do 30 minut.

 

Dokumenty niezbędne do wykonania badania:

1. Dowód osobisty.

2. Potwierdzenie ubezpieczenia.

3. Wszystkie wyniki poprzednich badań oraz wypisy ze szpitala (jeśli pacjent był hospitalizowany) - nawet jeśli nie dotyczyły chorób układu krążenia. Także płyty CD z wszelkimi uprzednio wykonanymi badaniami.

 

 

 

 

 

 

  

 
Strefa pacjenta