Rozmiar czcionki

Pierwsza pomoc na stoku narciarskim

Korzystanie ze stoków narciarskich to jedna z ulubionych form aktywnego wypoczynku zimą. Trzeba jednak pamiętać, że nawet w czasie z pozoru idealnych warunków atmosferycznych, wystarczy chwila nieuwagi, by doszło do wypadku. Przed każdym wyjazdem na narty i na snowboard warto więc przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy na stoku.

Gdy widzimy osobę, której zdrowie lub życie jest zagrożone, konieczne jest udzielenie jej pierwszej pomocy – dotyczy to także wypadków na stoku. To nie tylko nasz obowiązek moralny, ale również prawny.

  • Art. 162 § 1 Kodeksu karnego:

    Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

     

    Art. 162 § 2 Kodeksu karnego:

    Nie popełnia przestępstwa, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

Wypadek na stoku – jak pomóc poszkodowanemu?

Jeśli jesteśmy bezpośrednim świadkiem wypadku lub w czasie jazdy po stoku widzimy osobę leżącą na śniegu, niezbędne jest podjęcie konkretnych działań. Przede wszystkim:

  • próba kontaktu z poszkodowanym;
  • zabezpieczenie miejsca wypadku (oznaczenie go, np. za pomocą skrzyżowanych nart lub deski snowboardowej zdecydowanie ułatwi ekipie ratunkowej dotarcie do odpowiedniego punktu oraz pozwoli innym narciarzom nie zranić poszkodowanego);
  • zabezpieczenie poszkodowanego przed dalszym uszczerbkiem zdrowia – sprawdzenie tętna i oddechu, okrycie ciepłą kurtką lub innym rodzajem odzieży (ważna jest po prostu ochrona od ciepła), ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej (gdy chory jest nieprzytomny), stała rozmowa (informacje, które pojawią się w jej trakcie będą niezwykle pomocne dla ratowników medycznych);
  • wezwanie służb ratunkowych – niezbędne w przypadku braku kontaktu z poszkodowanym lub jego ograniczenia – czy pomoc w dotarciu do punktu medycznego (gdy uraz nie wymaga interwencji służb);
  • pomoc w likwidowaniu miejsca wypadku.
  • Wypadek na stoku – akcja reanimacyjna

    W momencie, gdy u poszkodowanego nie wyczujemy oddechu i tętna, konieczne jest natychmiastowe rozpoczęcie akcji reanimacyjnej.

    1. Ocena przytomności poszkodowanego.
    2. Sprawdzenie oddechu (np. poprzez obserwację klatki piersiowej).
    3. Ocena krążenia (np. wykorzystanie tętnicy szyjnej do sprawdzenia tętna).
    4. Udrożnienie górnych dróg oddechowych.
    5.  Rozpoczęcie sztucznego oddychania (ok. 15 oddechów na minutę) i masażu serca (zgodnie z zasadą 2 wdechy, 30 ucisków klatki piersiowej).
    6. Ułożenie w pozycji bocznej bezpiecznej.
    7. Monitorowanie pracy układu oddechowego i sercowego aż do czasu przyjazdu odpowiednich służb medycznych.

 Wypadek na stoku – najczęstsze urazy

Każdego dnia na stokach narciarskich dochodzi do przynajmniej kilku wypadków (zazwyczaj niegroźnych). Co ciekawe, w sezonie szpital w Zakopanem może zużywać nawet 50 kg gipsu dziennie! Do najczęstszych urazów narciarskich zalicza się przede wszystkim:

  • otarcia, zadrapania,
  • skręcenie stawu kolanowego, skokowego, nadgarstków, palców,
  • zwichnięcia, czyli przemieszczenia kości w stawie,
  • złamania otwarte i zamknięte kończyn dolnych i górnych,
  • urazy kręgosłupa i kości ogonowej, itp.

Aby ich uniknąć zaleca się odpowiednie przygotowanie. Po pierwsze, zawsze należy dostosowywać trasę do własnych umiejętności oraz doświadczenia i nie stwarzać zagrożenia dla innych narciarzy. Po drugie, wyjazd na stok powinien być poprzedzony treningiem (zaleca się przysiady i ćwiczenia ze sztangą wzmacniające ciało). Po trzecie, potrzebny jest dopasowany do możliwości i charakteru aktywności sprzęt (w tym sprzęt zabezpieczający np. kaski czy ochraniacze).

Potrzebujesz diagnostyki obrazowej po wypadku na stoku narciarskim? Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie.