1895 rok – to właśnie wtedy Wilhelm Conrad Roentgen, niemiecki fizyk, zaczyna się interesować cylindryczną lampą próżniową, z umieszczonymi elektrodami: katodą i anodą. Wydostają się z niej promienie, które są nieznanego pochodzenia oraz powodują świecenie papieru pokrytego platynocyjankiem baru. Ze względu na ich tajemniczość, Roentgen nazwa je promieniami X.

RTG czyli rentgen to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie (promienie X). Dzięki nim na prześwietleniu, jak często nazywamy zdjęcie rtg, uzyskujemy obraz narządów wewnętrznych. Badanie rtg nie jest obojętne dla zdrowia ponieważ nasz organizm pochłania promienie X. Nie powinno się wykonywać go częściej niż raz na pół roku. Tkanki w różnym stopniu pochłaniają promieniowanie rtg, które jest emitowane przez aparat rentgenowski. Najsilniej pochłaniają go kości, które są najlepiej widoczne na kliszy rentgenowskiej. Dla zobrazowania innych narządów należy je wypełnić pochłaniającym promienie X kontrastem.

Jakie są najczęstsze rodzaje badań radiologicznych?

Badanie radiologiczne kości – jest to bardzo popularne badanie ze względu na możliwość wyraźnego uwidocznienia kości na kliszy. Stosowane jest przede wszystkim w przypadku podejrzenia złamania kości oraz do oceny zaawansowania choroby reumatoidalnej.
RTG klatki piersiowej – badanie to stosuje się głównie w przypadku podejrzenia gruźlicy, zapalenia płuc lub zmian nowotworowych w obrębie klatki piersiowej. Oprócz uwidocznienia układu oddechowego pozwala także na ocenę sylwetki i wielkości serca.
Przeglądowy rentgen jamy brzusznej – pozwala na ocenę całej jamy brzusznej, od przepony do spojenia łonowego. Stosowany jest przede wszystkim u pacjentów, którzy skarżą się na niespecyficzny ból brzucha.
Źródła: polki.pl; poradnia.pl; poradnikzdrowie.pl; medtube.pl