Wczesne wykrycie raka prostaty zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Do grupy badań nieinwazyjnych zalecanych w diagnostyce prostaty, oprócz USG i badań poziomu PSA zaliczamy również multiparametryczny rezonans magnetyczny. Nie zwlekaj, zapisz się na rezonans magnetyczny prostaty już dziś!

Siła nie tylko z mięśni

Mężczyźni często dbają o tężyznę fizyczną. Jednak same ćwiczenia, chociaż bardzo ważne dla utrzymania zdrowia, nie zastąpią regularnych badań.

Mocny przeciwnik

Rak prostaty to obok raka płuc najczęściej występujący wśród mężczyzn w Polsce nowotwór. Według szacunków WHO w 2020 roku w naszym kraju zaatakuje przeszło 16 tys. osób, a za 10 lat już ponad 19 tys. Jednak wczesne wykrycie raka prostaty zwiększa szanse na skuteczne leczenie. 

 

Jakie badania wykonywać?

 

PSA

  • podstawowym sposobem na monitorowanie stanu prostaty jest sprawdzenie stężenia antygenu białka PSA we krwi;
  • PSA to rodzaj markera nowotworowego, który umożliwia rozpoznanie zmian zachodzących w prostacie już na wczesnym etapie;
  • badanie nie wymaga żadnego przygotowania i jest właściwie bezbolesne- polega jedynie na ukłuciu w palec i pobraniu kropli krwi;
  • gdy poziom PSA przekracza normę, często oznacza to rozwój choroby nowotworowej, choć może również być objawem naturalnego rozrostu wspomnianego gruczołu, dlatego też tak ważne jest potwierdzenie przyczyn takiego stanu.
 

MULIPARAMETRYCZNY REZONANS MAGNETYCZNY

  • gdy zachodzi podejrzenie nowotworu wskazane jest wykonanie przezodbytniczej biopsji gruczołu krokowego. Zabieg ten jest stosunkowo bezpieczny i niebolesny, ale niesie za sobą ryzyko przeoczenia obecności komórek nowotworowych w pobranych wycinkach;
  • Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaleca jeszcze przed biopsją wykonać multiparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI) prostaty, który bardzo precyzyjnie pozwala ocenić obecność istotnego klinicznie raka stercza, a co za tym idzie zwiększyć skuteczność biopsji lub czasem nawet pozwolić na jej uniknięcie.

 

 

Nie zwlekaj, skontaktuj się z nami już dziś. Najważniejsze jest zdrowie