• facebook
  • linkedin
  • twitter
  • youtube

Rezonans magnetyczny

REZONANS MAGNETYCZNY

MR 

W celu skontaktowania się lub zapisania na badanie rezonansem magnetycznym (MR) prosimy o wybranie ośrodka z listy centrów medycznych Affidea - Lista centrów

Obrazowanie rezonansu magnetycznego jest obecnie podstawową metodą diagnozowania obszaru mózgu. Wykorzystuje zjawisko magnetycznego rezonansu jądrowego, opisane po raz pierwszy w 1939r. Jednak dopiero opisana w 1973r. metoda przestrzennej lokalizacji sygnałów rezonansu pozwoliła na zastosowanie jej w badaniach medycznych, za co w 2003r. jej wynalazcy zostali uhonorowani prestiżową nagrodą Nobla.

Badanie rezonansu magnetycznego umożliwia obrazowanie tkanek miękkich, kości i praktycznie wszystkich innych struktur wewnętrznych ciała ludzkiego, dając możliwość oceny zmian chorobowych na różnych obszarach ciała. Jest to badanie nieinwazyjne i bezpieczne - w odróżnieniu od innych metod obrazowania, w przypadku MR nie stosuje się promieniowania rentgenowskiego, a wykorzystuje się naturalne właściwości magnetyczne molekuł wodnych w ciele. Dzięki temu to badanie jest bezpieczne i można stosować go nawet do badań dzieci. Uzyskiwany obraz jest bardzo dokładny,  w dodatku można dowolnie ustalić płaszczyznę badania.

Podczas badania pacjent znajduje się w silnym polu magnetycznym, gdzie za pomocą fal radiowych o odpowiedniej częstotliwości uzyskiwane są zdjęcia przekroju ciała pacjenta. W niektórych przypadkach stosowane są niewielkie ilosci bezpiecznego środka kontrastowego dla uzyskania bardziej wyraźnego obrazu konkretnych tkanek lub narządów. Środki kontrastowe o różnych właściwościach magnetycznych pozwalają na badanie nie tylko struktury, ale także funkcji. Komputer scala uzyskane zdjęca w trójwymiarowy model ciała pacjenta, który można oglądać na monitorze z dowolnej strony. Dwuwymiarowe zdjęcia przekrojowe można także drukować.

Badanie nie wymaga specyficznego przygotowania. Na ogół przed badaniem pacjent może przyjmować posiłki i leki jak zazwyczaj. Konieczne jest poinformowanie przed badaniem radiologa o wszelkich metalowych lub elekronicznych implantach (zestawek serca, implantach usznych, metalowych śrub w kościach itd.) - mogą one zakłócać obraz lub nawet grozić niebezpieczeństwem dla pacjenta. Przed wejściem do sali badania należy zdjąć i zostawić wszelkie metalowe i elektroniczne przedmioty, takie jak spinki do włosów, zegarki, okulary, protezy dentystyczne, karty z paskiem magnetycznym, telefony komórkowe, a także zmyć makijaż. W tak silnym polu magnetycznym obecność takich przedmiotów może stwarzać zagrożenie dla pacjenta, a informacja na urządzeniach elektronicznych (np. kartach kredytowych) może zostać skasowana.

Badanie jest całkowicie bezbolesne, trwa od 30 do 90 minut. W trakcie badania pacjent może spokojnie oddychać, lecz nie powinien się poruszać. Zdjęcia gotowe są do obejrzenia już kilka minut po badaniu i w razie potrzeby można zrobić dodatkowe. Po badaniu pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć.

Nowoczesne technologie stosowane w obrazowaniu rezonansu magnetycnego pozwalają na wczesne diagnozowanie chorób i postawienie bardziej precyzyjnej diagnozy. Daje to możliwość bardziej skutecznego leczenia, co skraca czas leczenia szpitalnego i często pomaga uniknąć leczenia inwazyjnego. Dzięki nowoczesnej diagnostyce zmniejszają się całkowite koszty opieki zdrowotnej.

 

Przygotowanie pacjenta do badania MRI

Badanie nie wymaga specyficznego przygotowania.

Na ogół przed badaniem można przyjmować posiłki i leki. Konieczne jest poinformowanie przed badaniem radiologa o wszelkich metalowych lub elektronicznych implantach (zastawkach serca, implantach usznych, metalowych śrub w kościach itd.) - mogą one zakłócać obraz.

Przed wejściem do sali badania należy zdjąć i zostawić wszelkie metalowe i elektroniczne przedmioty, takie jak spinki do włosów, zegarki, okulary, protezy dentystyczne, karty z paskiem magnetycznym, telefony komórkowe, a także zmyć makijaż.

 

Zastosowanie

Obrazowanie rezonansu magnetycznego znajduje szerokie zastosowanie w badaniach różnych tkanek i narządów. Jest to obecnie podstawowa metoda diagnozowania obszaru głowy, zwłaszcza mózgu. Daje także możliwość dosyć precyzyjnego pomiaru rozmiarów mózgu i jego poszczególnych płatów.

Często za pomocą MR wykrywane są guzy mózgu, nowotwory i procesy zapalne w kręgosłupie i otaczających go przestrzeni, wczesne przerzuty nowotworowe przed wystąpieniem objawów klinicznych, badane są guzy kanału kręgowego, przepukliny w kręgosłupie (dyskopatie).

Badanie MR uwidocznia elementy układu mięśniowego i szkieletowego, niewidoczne podczas badań rentgenowskich, jak np. szpik kostny. Rezonans jest także bardzo przydatny przy badaniach mięśnia sercowego poprzez dobre uwidocznienie jam serca.

Badania rezonansu magnetycznego obrazują także układ nerwowy - np. choroby otępienne takie jak choroba Alzheimera lub choroby demielizacyjne (stwadnienie rozsiane).

 

Główne obszary diagnostyki rezonansu magnetycznego.

Jama brzuszna i miednica: wątroba, śledziona, nerki, jelita, naczynia krwionośne.

Kończyny i stawy: nieinwazyjna ocena stawów biodrowych, kolanowych, łokciowych, barkowych, stawów stopy i ręki, stawów międzypaliczkowych, ocena powierzchni stawowych, więzadeł, ilości płynu stawowego, zmian zapalnych, zwyrodnieniowych, nowotworowych struktur kostnych.

Głowa: mózgowie, przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego, zaburzenia metabolizmu, badania naczyniowe, badania czynnościowe ośrodków nerwowych (korowych i podkorowych) mózgu, diagnostyka udarów mózgu, ocena przebiegu pobudzeń nerwowych (traktografia), spektroskopia MR.

Kręgosłup: wszystkie odcinki kręgosłupa, diagnostyka mięśni, więzadeł, a ponadto schorzeń samych kręgów (stany zapalne, guzy nowotworowe i ich przerzuty, zmiany zwyrodnieniowe).

Strefa pacjenta
Ośrodki Affidea
Oferujemy szybki dostęp do badań z zakresu diagnostyki obrazowej oraz zabiegów radioterapii..